مینگ یا حدادی، بهترین سنتر تاریخ بسکتبال آسیا کیست؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت فدراسیون جهانی بسکتبال، رشد دو قدرت بلامنازع آسیا در بسکتبال یعنی ایران و چین را می توان از طریق ستاره‌های شاخص به نام یائو مینگ و حامد حدادی پیگیری کرد‎.

این دو بازیکن تغییراتی انقلابی در بسکتبال کشورهای خود ایجاد کردند و به همین خاطر این سوال را در ذهن علاقه مندان به بسکتبال پیش آوردند که کدام یک بهترین سنتر قاره آسیا هستند‎؟!

آغاز درخشش مینگ بیست ساله از المپیک 2000 سیدنی بود. او در سال 2001 قهرمان آسیا شد و در سال 2002 به عنوان قهرمانی لیگ چین رسید وی در همین سال به عنوان بازیکن نخست در مراسم درفت لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا به تیم هیوستون راکتس پیوست‎. مینگ با 229 سانتیمتر قد، خود را به عنوان یکی از بهترین بازیکنان جهان در لیگ آمریکا مطرح کرد‎.

مینگ در سال 2011 از دنیای بازیگری خداحافظی کرد و بازنشسته شد اما همچنان یکی از تاثیرگذارترین چهره های بسکتبال چین باقی ماند و به عنوان رئیس اتحادیه بسکتبال چین انتخاب شد.‎

درخشش یائو مینگ در سطح جهانی باعث شد تا توجه باشگاه‌های خارجی به بازیکنان آسیایی بیشتر معطوف شود. یکی از این بازیکنان، حامد حدادی با 218 سانتی‌متر قد بود که در مسابقات کاپ آسیا در سال‌های 2005 و 2007 و همچنین المپیک 2008 پکن درخشش خارق العاده‌ای داشت. همین عملکرد باعث شد تا به تیم ممفیس گریزلیز در لیگ NBA بپیوندد‎.

 

حدادی به معنای واقعی کلمه یک ستاره برای بسکتبال ایران است که در لیگ چین نیز درخشش خوبی داشت. او پس از یک دهه بازی در بالاترین سطح ممکن و در سن 33 سالگی همچنان به صورت حرفه‌ای در لبنان بازی می‌کند‎.

حدادی و مینگ نخستین گزینه‌های تیم های ملی ایران و چین برای حضور در مسابقات آسیا کاپ بودند. آنها در هر تورنمنت اولین یا دومین بازیکن امتیازآور تیم خود لقب گرفتند و تأثیر بسیار زیادی در نحوه بازی تیم‌های خود داشتند.‎

ستاره پیشین تیم ملی بسکتبال چین هر بار که در مسابقات آسیا کاپ شرکت کرد به عنوان با ارزش‌ترین بازیکن انتخاب شد. او حتی در سال 2003 با کسب میانگین 22.9 امتیاز در هر بازی، امتیاز آورترین بازیکن تورنمنت بود.‎

حدادی نیز در مسابقات آسیا کاپ، سابقه‌ای بسیار طولانی دارد و حدود یک دهه در مسابقات آسیایی شرکت کرده است. او در سال 2017 جایزه ارزشمندترین بازیکن آسیا را به خود اختصاص داد‎. کشورهای ایران و چین، پرافتخارترین تیم‌های آسیا هستند. حدادی و مینگ، نقشی بسیار زیاد در کسب این موفقیت‌ها داشتند‎.

یائو مینگ و حامد حدادی هر کدام سه بار به عنوان قهرمانی کاپ آسیا رسیده‌اند ولی نمی‌توان نقش یائو مینگ را در تعداد پیروزی‌های تیم ملی چین در کاپ آسیا نادیده گرفت. چینی‌ها از 22 بازی خود در کاپ آسیا به 22 پیروزی رسیدند‎.

تیم ایران پس از بازنشستگی مینگ از بازی‌های ملی به عنوان قدرت اصلی قاره آسیا خود را مطرح کرد. ایرانی‌ها از 6 حضور در کاپ آسیا به 3 عنوان قهرمانی، یک عنوان نایب قهرمانی و یک سکوی سومی دست پیدا کردند. تیم ملی ایران با حامد حدادی تنها 5 شکست را در آسیا کاپ تجربه کرد.‎

موفقیت‌های تیمی و انفرادی حامد حدادی در مدت 10 سالی که در مسابقات آسیا کاپ حضور داشت نشان می‌دهد که او چه بازیکن بزرگ و تاثیرگذاری است. او سابقه هفت بار بازی در آسیا کاپ را دارد انتظار می‌رود که در آسیا کاپ 2021 نیز برای تیم ملی ایران بازی کند.‎

از سوی دیگر یائو مینگ به عنوان یک بازیکن شکست ناپذیر در 3 حضورش در کاپ آسیا، یک ستاره کامل به حساب می‌آید. اگر چه مدت حضور او در مسابقات آسیایی کوتاه‌تر از حامد حدادی بود ولی تاثیر بسیار زیادی در موفقیت‌‌های تیم ملی چین و کاپ آسیا داشت‎.

باعث تاسف است که هواداران بسکتبال در آسیا نتوانستند، رقابت این دو غول بسکتبال را در آسیا کاپ مشاهده کنند. تنها برخورد حدادی و مینگ در سال 2005 بود که حامد حدادی 20 سال داشت و مینگ یک ستاره جوان 25 ساله در NBA به حساب می‌آمد.

انتهای پیام/


پاسخ دهید

دیدگاه شما