عسکری: در مسیر المپیک نباید از مدال‌ها ذوق‌زده و از باخت‌ها سرخورده شویم/ حسینی سنگ تمام گذاشت

فریبرز عسکری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص مرحله نسخه مسابقات تکواندو گرندپری اظهار داشت: در ابتدا باید عنوان کنم که اصلا فکر نمی‌کردم بعد از مسابقات جهانی شاهد مسابقاتی به این سنگینی باشم و شاهد رقابت‌های خیلی خوبی بودیم. در بحث حاشیه‌ای نیز به نظر می‌رسد دیگر مد شده که فدراسیون جهانی توجهی به روند میزبانی نکند و میزبان هر طور که دوست دارد بهترین شرایط را برای خود و بدترین حالت رای برای میهمان فراهم کند.

وی تصریح کرد: در مسابقات جهانی منچستر دیدیم که میزبان فضای بسیار بدی را برای اتاق گرم کردن بازیکنان تدارک دیده بود و در رم شرایط از منچستر نیز بدتر بود. ایتالیایی فضای زیر پله‌ای را برای گرم کردن بازیکنان آماده کرده بودند که اصلا جایی برای تکان خوردن آنها نبود، اما برای خودشان یک اتاق خیلی مجهز و مجزا آماده کرده بودند. مسابقات  نیز در فضایی برگزار شد که عملا دور آن باز بود و هوای گرم و شرجی بیرون روی کیفیت بازیکنان تاثیر داشت.

سرمربی تیم ملی تکواندو در خصوص عملکرد آرمین هادی‌پور گفت: آرمین مقداری دچار بدشانسی شد و اگر فیلم بازی او را ببینیم متوجه می‌شویم داور اخطارهای کاملا یک طرفه‌ای به آرمین داد که جای تعجب داشت. حتی وقتی بعد از قطع شدن بازی حریف مکزیکی ضربه‌ای به آرمین وارد کرد، ما کارت کشیدیم و صحنه در مانیتورهای داخل سالن پخش شد و مشخص بود که ضربه حریف بعد از قطع شدن بازی زده شد است، اما ناظر بازی کارت ما را سوزاند و همه ابراز تعجب کردند.

عسکری خاطر نشان کرد: در راند دوم نیز آرمین ضربه‌ای به صورت حریف زد که داور باید با قطع کردن بازی و تقاضای ویدیو چک این موضوع را بررسی ‌می‌کرد که متاسفانه این کار را نیز انجام نداد. ضربه‌ای آرمین به حدی بود که دماغ حریف دچار خونریزی شد و حتی داور بازی را قطع و از دکتر خواست به شرایط تکواندوکار مکزیکی رسیدگی کند. با این وجود باز هم داور تقاضای ویدیو چک نکرد و روند بازی را از دست آرمین خارج و او را احساساتی کرد.

وی در خصوص سروش احمدی عنوان کرد: سروش در مسابقات جهانی در وزن سوم به مدال نقره رسید و در این مسابقات که هر حریفی برای خود قهرمان است در یک وزن بالاتر مبارزه کرد. او در بازی نخست قهرمان اروپا در سال 2018 از روسیه را شکست داد و در بازی دوم با دائه هون لی، کره‌ای برخورد کرد. طبق برنامه‌ریزی که داشتیم احمدی در این بازی جلو رفت و تا اواخر بازی نیز واقعا خوب بازی کرد. او در یک غافلگیری از تجربه لی غافل شد و یک ضربه چهار امتیازی دریافت و 11- 7 عقب افتاد ودر ثانیه‌های پایانی هر چه تلاش کرد، نرسید. با این وجود از عملکرد احمدی راضی هستم و انصافا او خوب بازی کرد.

سرمربی تیم ملی تکواندو در خصوص مدال طلای میرهاشم حسینی عنوان کرد: میرهاشم در این مسابقات سنگ تمام گذاشت و همه رقبای بزرگ را با شایستگی شکست داد. او در دیدار نیمه‌نهایی، ژائو تکواندوکار چینی و قهرمان المپیک و  قهرمان دو دوره اخیر جهان که در منچستر، سروش احمدی را شکست داده بود را برای سومین بار پیاپی شکست داد که اتفاق بزرگی بود. حسینی قبا از حضور ما دو بار در فینال جهانی موجو 2017 و گرنداسلم به او باخته بود، اما در این مدت سه بار در فینال بازی‌های آسیایی، گرندپری  سال گذشته و گرندپری اخیر او را شکست داد.

عسکری تاکید کرد: اوج هنرنمایی میرهاشم حسینی در دیدار پایانی و برتری مقابل دائه هون لی بود. این تکواندوکار در نیمه‌نهایی 13 بر 4 مقابل بردلی سیندن انگلیسی به برتری رسید که قهرمان جهان شده بود، البته اعتقاد ندارم که لی در مسابقات جهانی مغلوب حریف انگلیسی شد و باور کنید حرکت هدفمندانه ای صورت گرفت تا بردلی در انگلیس قهرمان شود. حسینی در  فینال به زیبایی تمام تمام نقاط برتری لی را کور کرد و اجازه کار به او را نداد. لی با کوله‌باری از مدال‌های جهانی و المپیک اصلا حریف دست و پا بسته‌‌ای نیست  و هاشم فوق‌العاده کرد و مدال طلا نوش جان او باشد.

وی در خصوص احساس خود در خصوص طلسم شکنی تکواندوکاران ایران مقابل دائه هون لی با هدایت خود گفت: خیلی خوش حالم بود و این نه تنها برای طلسم شکنی مقابل این تکواندوکار، بلکه برای مشخص شدن شایستگی میرهاشم حسینی بود. بعد از مسابقات جهانی ما بارها گفتیم اگر شرایط اینگونه رقم نخورده بود شرایط تیم ما به گونه دیگری بود، اما متاسفانه حتی از سمت دوستان خود نیز این موضوع به چشم نیامد. خدا را شکر در رم شرایطی فراهم شد تا هاشم توانایی خود را نشان بدهد و من مدال طلای او را به خانواده بزرگ تکواندو تبریک می‌گویم.

سرمربی تیم ملی با ابراز رضایت از تغییرات سجاد مردانی عنوان کرد: سجاد در گرندپری رم واقعا مسابقات متفاوتی داشت و تغییرات زیادی در او دیدم. مردانی در گذشته یک سیستم خاص داشت، اما در رم ضربات چرخشی زد و پای چپش راه افتاده بود و این ضربات را تکرار کرد که  خدا را شکر نشان از تغییرات مثبت او بود. البته باید این مسائل باز هم جا بیفتد که خدا  را شکر زمان لازم را داریم.

عسکری در پایان خاطر نشان کرد: در مجموع نه برای مدال‌هایی که در رم کسب کردیم بلکه برای حضور در مسیر المپیک خوشحال هستم. در مسیر المپیک نباید مدال‌ها ما را ذوق‌زده و باخت‌ها سرخورده کند. در این مسیر باید امتیازات لازم را کسب کنیم تا در پایان فینال گرندپری در روسیه نفرات المپیکی خود را معرفی کنیم. ما در سه وزن در حال جنگیدن هستیم و امیدوار هستیم در هر سه وزن نماینده در المپیک داشته باشیم. هدفگذاری ما این موضوع است و برای آن تمام سعی خود را به کار خواهیم گرفت که این اتفاق بیفتد.

وی در خصوص طلسم عدم پیروزی مردانی مقابل لارین روسیه‌ای گفت: قطعا این اتفاق نیز خواهد افتاد. مردانی در رم مقابل لارین تا شروع راند سوم واقعا عالی و بی‌نقص بازی کرد و در یک لحظه غافلگیری نتیجه را واگذار کرد که باید روی آن نیز حرکت کنیم. اینکه تغییرات مثبت ملکه ذهن سجاد شود نیاز به زمان دارد. مطمئنن سجاد توانایی این را دارد در مسابقات آینده از پس لارین بربیاید.


پاسخ دهید

دیدگاه شما